Američka filmska akademija znanosti i umjetnosti objavila je službene nominacije za nagradu Oscar 2024. u sve 23 kategorije, a predstavio ih je voditeljski par Zazie Beetz i Jack Quaid. Listu nominiranih očekivano predvodi Oppernheimer sa 13 nominacija, a slijede Poor Things sa 11 i Killers of the Flower Moon sa 10.

Najveća iznenađenja su svakako nominacije za Annete Benning (Nyad) koja je nominaciju za najbolju glavnu glumicu “otela” Margot Robbie za Barbie Kod glumaca je najviše iznenadila nominacija za najboljeg sporednog glumca za Sterlinga K. Browna (American Fiction). Mnogi su očekivali da će Leonardo DiCapriodi biti nominiran za najboljeg glumca, a Killers of the Flower Moon za najbolji adaptirani scenarij međutim te dvije nominacije su izmakle Scorseseovom hitu.

Film Eeva naše Lucije Mrzljak nije uspio osvojiti nominaciju za kratkometražni animirani film.

oscari 2024 nominacije

95. po redu dodjela filmske nagrade Oscar bit će održana 10. ožujka u Dolby Theatreu u Hollywoodu, a dodjelu će voditi Jimmy Kimmel.

Kategorija za najbolji film:

  • ‘American Fiction’
  • ‘Anatomy of a Fall’
  • ‘Barbie’
  • ‘The Holdovers’
  • ‘Killers of the Flower Moon’
  • ‘Maestro’
  • ‘Oppenheimer’
  • ‘Past Lives’
  • ‘Poor Things’
  • ‘Zone of Interest’

Kategorija za najbolju mušku ulogu:

  • Bradley Cooper, ‘Maestro’
  • Colman Domingo, ‘Rustin’
  • Paul Giamatti, ‘The Holdovers’
  • Cillian Murphy, ‘Oppenheimer’
  • Jeffrey Wright, ‘American Fiction’

Kategorija za najbolju žensku ulogu:

  • Annette Bening, ‘Nyad’
  • Lily Gladstone, ‘Killers of the Flower Moon’
  • Sandra Hüller, ‘Anatomy of a Fall’
  • Carey Mulligan, ‘Maestro’
  • Emma Stone, ‘Poor Things’

Kategorija za najbolju sporednu mušku ulogu:

  • Sterling K Brown (‘American Fiction’)
  • Robert De Niro (‘Killers of the Flower Moon’)
  • Ryan Gosling (‘Barbie’)
  • Mark Ruffallo (‘Poor Things’)
  • Robert Downey Jr. (‘Oppenheimer’)

Kategorija za najbolju sporednu žensku ulogu:

  • Emily Blunt, ‘Oppenheimer’
  • Danielle Brooks, ‘The Color Purple’
  • America Ferrera, ‘Barbie’
  • Jodie Foster, ‘Nyad’
  • Da’Vine Joy Randolph, ‘The Holdovers’

Kategorija za najboljeg redatelja:

  • Justine Triet, “Anatomy of a Fall’
  • Martin Scorsese, ‘Killers of the Flower Moon’
  • Christopher Nolan, ”Oppenheimer’
  • Jonathan Glazer, ‘The Zone of Interest’
  • Yorgos Lanthimos, ‘“Poor Things’

Kategorija za dugometražni animirani film:

  • ‘The Boy and the Heron’
  • ‘Elemental’
  • ‘Nimona’
  • ‘Robot Dreams’
  • ‘Spider-Man: Across the Spider-Verse’

Kategorija za najbolji kratki animirani film:

  • ‘Letter to a Pig’
  • ‘Ninety-Five Senses’
  • ‘Our Uniform’
  • ‘Pachyderme’
  • ‘War Is Over! Inspired by the Music of John & Yoko’

Kategorija za adaptirani scenarij:

  • ‘American Fiction’
  • ‘Barbie’
  • ‘Oppenheimer’
  • ‘Poor Things’
  • ‘The Zone of Interest’

Kategorija za najbolji izvorni scenarij:

  • ‘Anatomy of a Fall’
  • ‘The Holdovers’
  • ‘Maestro’
  • ‘May December’
  • ‘Past Lives’

Kategorija za kratki dokumentarni film:

  • ‘The ABCs of Book Banning’
  • ‘The Barber of Little Rock’
  • ‘Island in Between’
  • ‘The Last Repair Shop’
  • ‘Nǎi Nai & Wài Pó’

Kategorija za dugometražni dokumentarni film:

  • ‘Bobi Wine: The People’s President’
  • ‘The Eternal Memory’
  • ‘Four Daughters’
  • ‘To Kill a Tiger’
  • ’20 Days in Mariupol’

Kategorija za najbolji film koji nije na engleskom jeziku:

  • ‘The Teachers’ Lounge’, Njemačka
  • ‘Io Capitano’, Italija
  • ‘Perfect Days’, Japan
  • ‘Society of the Snow’, Španjolska
  • ‘The Zone of Interest’, Velika Britanija

Kategorija za najbolju montažu:

  • ‘Anatomy of a Fall’
  • ‘The Holdovers’
  • ‘Killers of the Flower Moon’
  • ‘Oppenheimer’
  • ‘Poor Things’

Kategorija za vizualne efekte:

  • ‘The Creator’
  • ‘Godzilla: Minus One’
  • ‘Guardians of the Galaxy Vol. 3’
  • ‘Mission: Impossible — Dead Reckoning, Part One’
  • ‘Napoleon’

Kategorija za scenografiju:

  • ‘Barbie’
  • ‘Killers of the Flower Moon’
  • ‘Napoleon’
  • ‘Oppenheimer’
  • ‘Poor Things’

Kategorija za najbolju originalnu pjesmu:

  • ‘The Fire Inside’, ‘Flamin’ Hot’
  • ‘I’m Just Ken’, ‘Barbie’
  • ‘It Never Went Away’, ‘American Symphony’
  • ‘Wahzhazhe (A Song for My People)’, ‘Killers of the Flower Moon’
  • ‘What Was I Made For?’, ‘Barbie’

Kategorija za najbolju filmsku glazbu:

  • ‘American Fiction’
  • ‘Indiana Jones and the Dial of Destiny’
  • ‘Killers of the Flower Moon’
  • ‘Oppenheimer’
  • ‘Poor Things’

Kategorija za najbolji zvuk:

  • ‘The Creator’
  • ‘Maestro’
  • ‘Mission: Impossible – Dead Reckoning Part One’
  • ‘Oppenheimer’
  • ‘The Zone of Interest’

Kategorija za šminku i frizuru:

  • ‘Golda’
  • ‘Maestro’
  • ‘Oppenheimer’
  • ‘Poor Things’
  • ‘Society of the Snow’

Kategorija za kostimografiju:

  • ‘Barbie’
  • ‘Killers of the Flower Moon’
  • ‘Napoleon’
  • ‘Oppenheimer’
  • ‘Poor Things’

Kategorija za najbolju fotografiju:

  • Hoyte van Hoytema (‘Oppenheimer’)
  • Ed Lachman (‘El Conde’)
  • Matthew Libatique (‘Maestro’)
  • Rodrigo Prieto (‘Killers of the Flower Moon’)
  • Robby Ryan (‘Poor Things’)

Za još filmskih vijesti klikni ovdje!

+ ranije objave

Magistar ekonomije. Ljubitelj rock glazbe i veliki filmofil koji gleda barem 4 filma tjedno. Koje filmove gledam i kada ih gledam možete pratiti na mojem Letterboxd profilu.

Verified by MonsterInsights