Američka filmska akademija znanosti i umjetnosti objavila je službene nominacije za nagradu Oscar 2023. u sve 23 kategorije, a predstavio ih je voditeljski par Riz Ahmed i Allison Williams. Listu nominiranih očekivano predvodi Everything Everywhere All at Once sa 11 nominacija, a slijede All Quiet on the Western Front i The Banshees of Inisherin sa 9.

Najveća iznenađenja su svakako nominacije za Anu de Armas (Blonde) i Andreu Riseborough (To Leslie) koje su nominacije za najbolju glavnu glumicu “otele” Danielle Deadwyler (Till) i Violi Davis (The Woman King). Kod glumaca je najviše iznenadila nominacija za najbolje sporednog glumca za Briana Tyree Henryja (Causeway). Još jedno veliko iznenađenje je što južnokorejski Decision to Leave nije bio nominiran za najbolji strani film, a bio je jedan od favorita za osvajanje te nagrade.

95. po redu dodjela filmske nagrade Oscar bit će održana 12. ožujka u Dolby Theatreu u Hollywoodu, a dodjelu će voditi Jimmy Kimmel.

Nagrade za najbolji film, režiju te glumačke nagrade

Najbolji film:
All Quiet on the Western Front
Avatar: The Way of Water
The Banshees of Inisherin
Elvis
Everything Everywhere All at Once
The Fabelmans
Tár
Top Gun: Maverick
Triangle of Sadness
Women Talking

Najbolja režija:
Daniel Kwan & Daniel Schienert – Everything Everywhere All at Once
Todd Field – Tár
Martin McDonagh – The Banshees of Inisherin
Ruben Östlund – Triangle of Sadness
Steven Spielberg – The Fabelmans

Najbolji glavni glumac:
Austin Butler – Elvis
Colin Farrell – The Banshees of Inisherin
Brendan Fraser – The Whale
Paul Mescal – Aftersun
Bill Nighy – Living

Najbolja glavna glumica:
Cate Blanchett – Tár
Ana de Armas – Blonde
Andrea Riseborough – To Leslie
Michelle Williams – The Fabelmans
Michelle Yeoh – Everything Everywhere All at Once

Najbolji sporedni glumac:
Brendan Gleeson – The Banshees of Inisherin
Brian Tyree Henry – Causeway
Judd Hirsch – The Fabelmans
Barry Keoghan – The Banshees of Inisherin
Ke Huy Quan – Everything Everywhere All at Once

Najbolja sporedna glumica:
Angela Bassett – Black Panther: Wakanda Forever
Hong Chau – The Whale
Kerry Condon – The Banshees of Inisherin
Jamie Lee Curtis – Everything Everywhere All at Once
Stephanie Hsu – Everything Everywhere All at Once

Nagrade za scenarij te strani, animirani i dokumentarni film

Najbolji originalni scenarij:
The Banshees of Inisherin – Martin McDonagh
Everything Everywhere All at Once – Daniel Kwan and Daniel Schienert
The Fabelmans – Steven Spielberg and Tony Kushner
Tár – Todd Field
Triangle of Sadness – Ruben Östlund

Najbolji adaptirani scenarij:
All Quiet on the Western Front – Edward Berger
Glass Onion: A Knives Out Mystery – Rian Johnson
Living – Kazuo Ishiguro
Top Gun: Maverick – Ehren Kruger, Eric Warren Singer, and Christopher McQuarrie
Women Talking – Sarah Polley

Najbolji strani film:
All Quiet on the Western Front (Njemačka) – Edward Berger
Argentina, 1985 (Argentina) – Santiago Mitre
Close (Belgija) – Lukas Dhont
EO (Poljska) – Jerzy Skolimowski
The Quiet Girl (Irska) – Colm Bairéad

Najbolji animirani film:
Guillermo del Toro’s Pinocchio
Marcel the Shell with Shoes On
Puss in Boots: The Last Wish
The Sea Beast
Turning Red

Najbolji dokumentarni film:
All That Breathes
All the Beauty and the Bloodshed
Fire of Love
A House Made of Splinters
Navalny

Nagrade u tehničkim kategorijama

Najbolja kamera:
All Quiet on the Western Front – James Friend
Bardo, False Chronicle of a Handful of Truths – Darius Khondji
Elvis – Mandy Walker
Empire of Light – Roger Deakins
Tár – Florian Hoffmeister

Najbolja montaža:
The Banshees of Inisherin – Mikkel E.G. Nielsen
Elvis – Matt Villa and Jonathan Redmond
Everything Everywhere All at Once – Paul Rogers
Tár – Monika Willi
Top Gun: Maverick – Eddie Hamilton

Najbolji vizualni efekti:
All Quiet on the Western Front – Frank Petzold, Viktor Müller, Markus Frank i Kamil Jafar
Avatar: The Way of Water – Joe Letteri, Richard Baneham, Eric Saindon i Daniel Barrett
The Batman – Dan Lemmon, Russell Earl, Anders Langlands i Dominic Tuohy
Black Panther: Wakanda Forever – Geoffrey Baumann, Craig Hammack, R. Christopher White i Dan Sudick
Top Gun: Maverick – Ryan Tudhope, Seth Hill, Bryan Litson i Scott R. Fisher

Najbolja scenografija:
All Quiet on the Western Front – Christian M. Goldbeck i Ernestine Hipper
Avatar: The Way of Water – Dylan Cole, Ben Procter i Vanessa Cole
Babylon – Florencia Martin i Anthony Carlino
Elvis – Catherine Martin, Karen Murphy i Bev Dunn
The Fabelmans – Rick Carter i Karen O’Hara

Najbolja šminka i frizura:
All Quiet on the Western Front – Heike Merker i Linda Eisenhamerová
The Batman – Naomi Donne, Mike Marino i Mike Fontaine
Black Panther: Wakanda Forever – Camille Friend i Joel Harlow
Elvis – Mark Coulier, Jason Baird i Aldo Signoretti
The Whale – Adrien Morot, Judy Chin i Anne Marie Bradley

Najbolja kostimografija:
Babylon – Mary Zophres
Black Panther: Wakanda Forever – Ruth Carter
Elvis – Catherine Martin
Everything Everywhere All at Once – Shirley Jurata
Mrs. Harris Goes to Paris – Jenny Beavan

Nagrade za zvuk i glazbu

Najbolji zvuk:
All Quiet on the Western Front
Avatar: The Way of Water
The Batman
Elvis
Top Gun: Maverick

Najbolja originalna glazba:
All Quiet on the Western Front – Volker Bertelmann
Babylon – Justin Hurwitz
The Banshees of Inisherin – Carter Burwell
Everything Everywhere All at Once – Son Lux
The Fabelmans – John Williams

Najbolja originalna pjesma:
“Applause” iz Tell It Like a Woman – Diane Warren
“Hold My Hand” iz Top Gun: Maverick – Lady Gaga i BloodPop
“Lift Me Up” iz Black Panther: Wakanda Forever – Tems, Rihanna, Ryan Coogler i Ludwig Göransson
“Naatu Naatu” iz RRR – M. M. Keeravani i Chandrabose
“This Is a Life” iz Everything Everywhere All at Once – Ryan Lott, David Byrne i Mitski

Nagrade za kratkometražne filmove

Najbolji kratkometražni igrani film:
An Irish Goodbye – Tom Berkely i Ross White
Ivalu – Anders Walter i Rebecca Pruzan
Le Pupille – Alice Rohrwacher i Alfonso Cuaron
Night Ride – Eirik Tveiten i Gaute Lid Larssen
The Red Suitcase – Cyrus Neshvad

Najbolji kratkometražni animirani film:
The Boy, the Mole, the Fox and the Horse – Charlie Mackesy i Matthew Freud
The Flying Sailor – Wendy Tilby i Amanda Forbis
Ice Merchants – João Gonzalez i Bruno Caetano
My Year of Dicks – Sara Gunnarsdóttir i Pamela Ribbon
An Ostrich Told Me The World Is Fake And I Think I Believe It – Lachlan Pendragon

Najbolji kratkometražni dokumentarni film:
The Elephant Whisperers – Kartiki Gonsalves i Guneet Monga
Haulout – Evgenia Arbugaeva i Maxim Arbugaev
How Do You Measure a Year? – Jay Rosenblatt
The Martha Mitchell Effect – Anne Alvergue i Beth Levison
Stranger at the Gate – Joshua Seftel i Conall Jones

Naše ostale filmske vijesti pročitaj ovdje.

+ ranije objave

Magistar ekonomije. Ljubitelj rock glazbe i veliki filmofil koji gleda barem 4 filma tjedno. Koje filmove gledam i kada ih gledam možete pratiti na mojem Letterboxd profilu.

Verified by MonsterInsights